Százmilliárdok mozogtak eddig a Modern Városok Programban

2017. június 03. szombat 08:35

Százmilliárdok mozogtak eddig a Modern Városok Programban

Május közepéig hazai és uniós forrásból 236 milliárd forintot fizettek ki a Modern Városok Program keretében. A fejlesztések végső értéke közel 3400 milliárd forint lesz, a program állásáról ősszel egyeztet a kormányzat az érintett településekkel. 2018 után a falvaknak is partnerségi ajánlatot tehet a kormány.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a június 1-jei Kormányinfón beszámolt róla, hogy szeptemberben összehívják a Modern Városok Programban résztvevő 23 megyei jogú várost és tájékoztatják őket a program állásáról. Alább az eddigi tervek és megállapodások összefoglalása olvasható röviden.

A fejlesztési program célja, hogy a megyei jogú városok olyan központokká váljanak, amelyek a helyi gazdaságfejlesztés motorjai, ahol minőségi életet lehet élni és tartalmasan lehet a szabadidőt eltölteni.

Orbán Viktor miniszterelnök a program keretében 2015 márciusa és 2017 májusa között mind a 23 megyei jogú várossal megállapodást kötött. A legutolsó állomás Hódmezővásárhelyen volt, ahol a múlt héten, május 26-án írt alá szerződést.

Az eddigi számítások szerint a program során közel 260 projekt valósul meg mintegy 3400 milliárd forint értékben, részben uniós, részben pedig hazai forrásból.

A program fő célja a helyi gazdaság fejlesztése és a munkahelyteremtő beruházások támogatása, ezért több új ipari parkot is létrehoznak. Ilyen típusú fejlesztés a megyei jogú városok nagy többségének - húsz településnek - szerepel a programjában. Mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások szintén lesznek, amelyek a hazai termelők piacra jutását segítik majd. Békéscsabán térségi vásárteret alakítanak ki, Tatabányán új vásárcsarnokot és piacot építenek.

A közvetlen gazdasági, kereskedelmi beruházásokon túl számos közúti, infrastrukturális, közmű- és energetikai beruházás valósul meg. Ezek közé tartozik a kecskeméti villamosenergia-hálózat 20 milliárd forintos fejlesztése, a Szekszárd-Paks távhővezetéket megépítése 10 milliárdért vagy a dunaújvárosi víziközmű-hálózat több mint egymilliárdos fejlesztése.

Ezen kívül több nagyvárosban terveznek innovációs fejlesztéseket is a helyi egyetemmel együttműködésben, Debrecenben majdnem 23 milliárd, Miskolcon közel 10 milliárd, Kecskeméten 5,9 milliárd forint értékben.

Egészségügyi fejlesztés öt városban lesz közel 19 milliárd forint összegben, így például Székesfehérváron a Fejér Megyei Szent György Oktatókórház fejlesztése 7 milliárd forintért; Tatabányán Szent Borbála Kórház fejlesztése több, mint 4 milliárd forintért; Salgótarjánban a Szent Lázár Kórház fejlesztése közel 2 milliárd forintért; Győrben új mentőállomás épül 1 milliárd forint értékben; illetve Érden az egészségügyi ellátó rendszer teljes körű fejlesztése történik meg 5 milliárd forint értékben.

Képzés,- oktatásfejlesztés kapcsán 22 projekt valósul meg közel 110 milliárd forint összegben. Egyebek mellett, Székesfehérváron középiskolai kampuszt alakítanak ki több mint 15 milliárdért; Békéscsabán a felsőoktatási képzés fejlesztésére 1 milliárdot költenek; a Pécsi Tudományegyetemen pedig 24 milliárd forintot; Kecskeméten pedig létrehozzák a Kodály Zoltán Nemzetközi Képzési és Módszertani Központot 3 milliárd forintért.

A programban támogatják a piaci igényeknek megfelelő, minőségi szakképzést, valamint duális képzést például Békéscsabán, Salgótarjánban és Kecskeméten is.
A hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum fejlesztésére 4 milliárdot fordítanak, a Bethlen Gábor Református gimnázium, illetve a Németh László Általános Iskola fejlesztésére és bővítésére pedig 3,9 milliárd forint jut.

Sportfejlesztéseket az összes érintett városban terveznek, a programban 32 beruházás indult meg 151 milliárd forint összegben, többek közt uszodák, sportcsarnokok épülnek.

Lesznek ezen kívül vár-, illetve műemléki felújítások, 5 városban közel 28 milliárdért, kulturális fejlesztésekre - így színházfelújításra, -építésre - 17 projektben 80 milliárd forint megy a tervek szerint.

Turisztikai fejlesztések is majdnem az összes településen megvalósulnak, a tervezett forrásigény eddig 69 milliárd forint, Városrehabilitáció, városi lakókörnyezet fejlesztése keretében pedig 16 beruházás indul közel 48 milliárd forint összegben.

A program céljainak megvalósítására május közepéig hazai forrásból összesen 172,4 milliárd forint, uniós forrásból 64 milliárd forintot fizettek ki.

A kormány 2018 után fontos feladatának tartja, hogy a kisebb városok és falvak számára is partnerséget ajánljon, fejlesztési programokat indítson a magyar vidék további erősítése érdekében.

Forrás: hirado.hu